Skip Navigation LinksAna Sayfa > Office 365 Blog > 5 dakikada Exchange olur mu?

5 dakikada Exchange olur mu?

Office 365 ile gelen Exchange Online hizmet sayesinde 5 dakika gibi kısa bir sürede Exchange sahibi olabilirsiniz ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun ne demek olduğunu size bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

Office 365 dışında Microsoft Exchange kullanabilmek için Öncelikle bir Exchange yazılımına ve bunu barındaracak bir sunucuya sahip olmanız gerekir. Eğer bu sunucu kendi bünyenizde ise iyi bir şekilde yönetmeli ve güvenliğini sağlamalısınız. Bu sunucu için bir işletim sistemine de ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle gidilir ve oldukça iyi konfigurasyonlu bir sunucu alınır. Bu sunucuya Windows Server yüklenir. Bu şu an için Windows 2008 Server R2 olmalıdır.

Sunucu internete açık olmalıdır. Bir ISP ye gidilir ve Statik IP li internet alınır. Birçok ISP internet üzerinde UPLOAD hızını düşük vermektedir. Bu nedenle mümkünse UP/DOWN eşit bir internet alınır. Bunu da ancak fiber veya GHDSL üzerinde alabiliyorsunuz. Ucuz değil sakın heveslenmeyin. 2 Mbit eşit hız için ortalama 1.000 TL ödersiniz aylık.

Yok ben kanaatkar insanım ADSL bana yeter derseniz o zaman 1 Mbit lik upload ile idare edebilirsiniz.

Hadi diyelim hattı aldınız. ISP size ADSL için blacklistin dibini boylamış bir statik  IP verebilir. Tabi ki istisnalar olabilir. Aldığınız IP adresi eğer temiz değilse mail alışverişinizde biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Sıra geldi sunucunun up-time durumuna. Sunucu aldınız şirkete koydunuz. Lisanslarıda aldınız ve Exchange’i kurdunuz. Statik Ip de tamam diyelim. Bu sunucunun kapanmaması gerekiyor. Bunun için UPS koymalısınız. Tabiki UPS çok az idare edecektir. Bir de jeneratör koymalısınız. Jeneratör’e benzin koymanız gerektiğini söylemiyorum artık.

Başka bir çözüm olarak IP ve up-time garantisi için dedicated bir sunucu kiralayabilirsiniz. Bu durumda uzakta bir Exchange’iniz olur. Tabiki gül gibi aylık ödemeniz de olur yanında.

Bunlarıda tamamladık diyelim. Şimdi sıra geldi güvenliğe. Internetin önüne bir firewall koymalısınız. Eğer bu firewall’un virüs temizleme özelliği yoksa bunun için ek bir yazılım da almanız gerekecektir.

Bu sunucu tabi suyla çalışmıyor. Sürekli açık bir sunucunun yaktığı elektrik parasını ve ödediğiniz internet parasını da unutmayın.

Bu bahsettiğimiz sistemi Makronet ’in bakım anlaşmalı müşterileri için defalarca kurduk. Hala yönetmeye devam ediyoruz. On-premise Exchange (yani kendi bünyenizde) yapılandırmak ve bunu sürdürmek çok kolay bir iş değil. Kurduğunuz ve iyi yönettiğiniz zaman gerçekten çok verimli. Tabi bunların hepsi tek kullanıcı için bile isteseniz maliyet oluşturuyor.

Peki diyelimki sizi sevmeyen bir çalışanınız işten ayrılırken CTRL+A yapıp üzerine SHIFT+DEL yapıp bir güzel yazışmaları temizledi ve eyvallah dedi gitti. Eğer bir yedekleme çözümünüz yoksa maillerde çalışanla beraber gidecektir. Halbuki Office 365 ile gelen “Legal Hold” seçeneği ile böyle kayıplar yaşamazsınız.

Bu sistemi kurduysanız ve anlıyorsanız sorun yok. Eğer bilmiyorsanız bir de bu sistemin bakım maliyeti de olacaktır.

Yada tüm bunlarla uğraşmazsınız. Office 365 ile gelen Exchange Online paketlerinden birini şimdi satın alırsınız. Derdiniz tasanız kalmaz. Microsoft %99.9 uptime garantisi ile anında Exchange deneyiminizi yaşarsınız.  Üstelik kullanıcınız kadar ödersiniz.

Office 365 

Reklam gibi oldu. Hatta daha da olsun diye yukarıya bir de banner ekliyorum. Sonuçta sitemizin ticari bir tarafı da var.

 

 

Yayın Tarihi: Sunday, August 5, 2012
Güçlü Tuğay
guclu@office365.gen.tr
Makronet Bilgi Teknolojileri
Kurucu Ortak
BLOG Ana Sayfası

Office 365 Blog

Office 365 ile Buluttaki Ofisiniz Her Şeyiyle Eksiksiz!

Yeni Pencere Şarkımız Dünyaya Açıldı!

Tüketiciler İçin Yeni Office'e Merhaba

Neredeyse Her Yerden Dosyalarınıza Erişin!

Neden Office-365 ?

Windows Phone ve iOS için Lync 2013 Mobil Uygulamaları Hazır!

Office-365 için Temel Sistem Gereksinimleri

Foodist Fuarı Office-365 Standımız ile Renklendi!

Yammer ile Sosyal Ağ Rüzgarını Kurumunuzda Ek Yatırım Yapmadan Estirin

Office 365 Home Premium Tanıtıldı

Tüm Konular
Office 365 RSS beslemesi ile sitemizdeki güncellemeleri takip edebilirsiniz.
Office 365 RSS

Office 365 Sık Sorulan Sorular

Office 365 ile ilgili tüm sorularınızın cevabı burada.
Office 365 S.S.S.
Microsoft Office 365 Partner Logo
Makronet Bilgi Teknolojileri, Office 365 yetkili çözüm ortağıdır.
Ana Sayfa Office 365 Blog
Office 365 Nedir? Makronet Hakkında
Kurulum ve Entegrasyon Hizmetleri Sıkça Sorulan Sorular
Fiyatlar ve Seçenekler Office 365 İletişim
   
Office 365 Satın Al Office 365 Deneme
Site Haritası
© 2019  Makronet Bilgi Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi - www.makronet.com